Breakout Session Tracks

Click on individual sessions for more information.

Track 1: Introducing Technologies in Support of Climate Resilience


Track 2: Promoting Sustainable Natural Resource Use & Poverty Reduction

Track 3: Using Digital Platforms to Facilitate Agricultural Knowledge & Finance

8:30 AM

Welcome Remarks & Introduction

Speakers: Anita Campion (Connexus) & the Guatemalan Minister of Finance
Location: TBD

9:00 AM

Keynote - Microsoft's Platforms and Vision to Support Agricultural Technology and Innovation

Speaker: Enrique Andaluz, Director of Strategic Business Development for Worldwide Manufacturing and Resources at Microsoft
Location: TBD

10:00 AM

Coffee Break

10:15 AM

Connecting People to Product: Lessons on User-Centered Design for Climate Resilience

Speakers: Rob Ryan Silva, Carmen Tedescor, & Jonathan Randall (DAI Global LLC), Norman Avila (MeteoTech), Mario Chocooj (Anacafe/Cedicafe)
Location: TBD

How Forest Gardens Achieve Zero Hunger and Triple-Bottom-Line Resilience

Speakers: John Leary, Ashleigh Burgess, & Michael Carson (Trees for the Future)
Location: TBD

11:45 AM

Option 1: Lunch & Networking | Option 2: Rapid Fire Sessions

1:00 PM

“Water we” going to do? How to Improve Adoption of Climate-Smart Cocoa in Ecuador

Speakers: Kathryn Cavallin (Ecom Ecuador), Pamela Schreier (Ecom Agroindustrial)
Location: TBD

Achieving Sustainable Natural Resource Management and Improved Livelihoods Through Low Emission Cattle Farming

Speakers: Manuel Oliva (USDA Foreign Agricultural Service), Mauricio Chacon (Costa Rican Ministry of Agriculture and Livestock), Eduardo Somarriba (CATIE), Sylvia Ivankovich (Dos Pinos Cooperative) & Eugenia Maria de la Cruz Saini (FONTAGRO)
Location: TBD

2:30 PM

Coffee Break

2:45 PM

Addressing Gender and Nutrition in Climate-Smart Technology Design and Dissemination

Speakers: Cristina Manfre (Cultural Practice, LLC) & Elizabeth Bryan (IFPRI)
Location: TBD

Climate-Smart Lending and the Quest for Right Over High-Tech

Speakers: David Forcella & Christoph Jungfleisch (YAPU Solutions)
Location: TBD

Driving Coconut Smallholder Productivity and Resiliency Through Digital Technology: Lessons from FarmerLink

Speakers: Gigi Gatti & Mona McCord (Grameen Foundation USA)
Location: TBD

4:15 PM

Coffee Break

4:30 PM

Plenary Panel: Assessing & Financing Investments in Agricultural Technologies

Facilitator: Emmanuel Bejar (SNV)
Panelists: Daniel Granada (Pomona Impact), Camilo Pages (Sistema Biobolsa's biodigesters), Alfredo Sfeir (ShellCatch Chile's fisheries traceability & commercialization platform), Sean Peters (DryGro's cost-effective animal feed), Eduardo Gonzalez (CARE Honduras' Rainwater Harvesting System)
Location: TBD

5:30 PM

Day 1 Wrap-Up

Speaker: Melissa Matlock, Connexus
Location: TBD

Wednesday, June 13, 2018

Jump up to Tuesday

8:30 AM

Welcome Remarks

Speaker: Liuben Chipev, Connexus
Location: TBD

9:00 AM

Plenary Panel: Implementing Climate Change Strategies for Agriculture - Uruguay & Ireland

Facilitator: TBD
Panelists: Julia Navarro (World Bank)
Location: TBD

10:00 AM

Coffee Break

10:15 AM

Resilient Dairy and Crop Farming – How to Upscale Through Supply Chain Support and Microfinance

Speakers: Amanda Rycerz (Acclimatise), Laura Sabogal (Micro Energy International), Oscar Pammo (Fundacion Sembrar Sartawi)
Location: TBD

Financing Community Forest Businesses in Mexico

Speakers: Juan Manuel Frausto Leyva (Fondo Mexicano para la Conservación de la Naturaleza), Eduardo Juárez Mejía (FINDECA), Berenice Hernández Toro (Comisión Nacional Forestal), Antonio Ek Flores (USAEC) & Adrián Eduardo Aké Gómez (Servicios Integrales de Quintana Roo)
Location: TBD

After the Project Ends: Examining the Sustainability of ICT4D Extension Models

Speakers: Garrett Schiche (Lutheran World Relief), Pamela Schreier (Ecom Agroindustrial), & Paul McNamara (AgReach)
Location: TBD

11:45 AM

Option 1: Lunch & Networking | Option 2: CRS-sponsored Lunch and Presentation: Community Perceptions of Agriculture Impact on Household Nutrition in Guatemala (Invitation only)

1:00 PM

Increasing Access to Climate-Smart Agriculture: A Holistic Approach to Aquaponics Agribusinesses in Jamaica

Speaker: Linda Pfeiffer & Kristin Callahan (INMED Partnerships for Children)
Location: TBD

The Power of Culture: Biofortified Corn as a Solution to Malnutrition in Guatemala

Speakers: Angela Bastidas & Karen Lopez (Semilla Nueva)
Location: TBD

Data for Decision Making: Using Gross Margin Analysis to Aid Decision Support for Farmers, Project Teams, and Investors

Speakers: Bryan Sobel, Troy Hoppenjan, & Cara Raboanarielina (Catholic Relief Services)
Location: TBD

2:30 PM

Coffee Break

2:45 PM

Innovating the Future of Food Systems in Emerging Markets

Speakers: Renee Vuillaume (Global Knowledge Initiative)
Location: TBD

How Greenseeker Technology Helps Farmers Increase Profits and Apply Fertilizer Efficiently

Speakers:  Daniel Lapidus (RTI International)
Location: TBD

The Digital Ecosystem in Guatemala: Lessons Learned on Using Digital Platforms to Advance Food Security

Speakers: Alefia Merchant, Gerson Morales & Nicole Bridge (USAID Guatemala)
Location: TBD

4:15 PM

Coffee Break

4:30 PM

Plenary Panel: Resilient Landscapes: Empowering Farmers through Innovative Soil and Water Management Systems

Facilitator: Catholic Relief Services
Panelists: Geoffrey Heinrich, Paul Hicks, Cara Raboanarielina, Christian Thierfelder & Marie-Soleil Turmel (Catholic Relief Services)
Location: TBD

5:30 PM

Closing Remarks

Speaker: Anita Campion, Connexus
Location: TBD

This conference is organized by Connexus Corporation